Kapat
algoritma_1
Bilim 0

Algoritma nedir?

Sıklıkla duyduğumuz algoritma nedir? Kısaca bahdeselim.

Algoritma problemlerin çözümünde kullanılan, belirlenen bir amaca ulaşmak için tasarlanan yollar olarak tanımlanabilir. Matematikte ve bilgisayar teknolojilerinde algoritmalar sıklıkla kullanılır. Başlangıcı ve sonu olan tanımlar içerirler. Programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır.

“Akıllı telefonlar başarıyı etkiliyor mu?”

sosyal medyadan örnek verecek olursak; 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, algoritma kullanılan sistemler bir kişinin karakterini sadece facebook’taki beğendiği şeylerden yola çıkıp doğru olarak tahmin edebiliyor. Bu tip algoritmalar sayesinde sizi sosyal medyadaki 9 beğeninize bakarak bir iş arkadaşınız kadar ve ya 65 beğenize bakarak bir akrabınıza kadar hatta 225 beğeninize bakarak aileniz kadar tanımaları mümkün oluyor. Kısaca algoritmalar sizden gelen aldıkları verileri işleyerek sizi heyecanlandırıp harekete geçirecek şeyleri bilebilir ve ürettikleri bilgileri size reklam veya tanıtım halinde sunabilir.

algoritma

Bu durma iyi tarafından bakan araştırmacılar algoritmaların bizi analiz etmesini ve psikolojik profilimizi çıkarmasını karşı tarafın bizden faydalanması olarak değil, tam tersine bize özel ayrıcalıklı bireyler olarak davranmalarının mümkün hale gelmesi şeklinde ele alınıyor. Veri analizi, algoritmalar bir araya geldiğinde hayli detaylı bilgi üretilebiliyor.

Kaynak: Bilim Teknik

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.