Kapat
facebook sosyal medya
Haberler 0

Akıllı Telefonlar Başarıyı Etkiliyor Mu?

Kullandığımız akıllı telefonlar başarıyı etkiliyor mu?

Son yıllarda teknolojideki gelişmeler mobil teknolojiyi de etkilemiş ve ilerleme sağlamıştır. Bu sayede neredeyse herkes akıllı telefon sahibi olabilecek durumdadır. Temelde iletişimimiz kolaylaştıran bu araçlar öğrenme sürecimizi nasıl etkiliyor? Akıllı telefonların öğrenciler üzerindeki etkisi nedir?

Öğrenciler üzerindeki etki

New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi, 118 psikoloji öğrencisinin desteği ile ilginç bir çalışma ortaya koydu. Araştırmada, bir konferans salonunda akıllı telefon veya bilgisayar bulunmasının öğrenme sürecini ve sınav başarısını nasıl etkilediği incelendi.

batarya neden patlar 2

Blok derste ilk yarısında öğrencilerin akıllı telefon ve bilgisayar kullanmaları serbestken ikinci yarısına ise yasaklandı. Hatta kullanılması o kadar önlendi ki sinyal kesici bile kullanıldı. Daha sonra öğrenciler arasında öğrencilere cihazlarını öğrenim amaçlı kullanıp kullanmadıkları soruldu.

“Facebook yeni nesli yalnızlaştırıyor mu?”

Daha sonra sınav notları incelendi. İncelemede cihazların yasaklandığı durumda başarının yaklaşık olarak yüzde 5 olarak artış gösterdiği görüldü. Bu cihazlar bilgi edinmeye yarasa da dikkat dağıtıcı özelliğe de sahip.

Bu gibi cihazlar bizim hayatımızı kolaylaştıran şeyler ancak eksi yönleri de var. Kolaylıkla istediğimiz bilgiye bizi ulaştırabiliyorlar ancak eğitimde, trafikte dikkatimizi dağıtıyorlar. Özellikle işte, eğitimde hatta trafikte dikkat dağıtan bu cihazlar; iş verimliliğini, öğrenme sürecini ve trafik güvenliğini olumsuz etkiliyor.

Bu çalışmanı sonuçları, Educational Psychology dergisinde yayımlandı.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.
Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.