Kapat
adaptif_far
Bilim 0

Adaptif Far Nedir? Adaptif Far Nasıl Çalışır?

Otomotiv sektörü hızla gelişirken bizlere sunduğu başka bir teknoloji de adaptif far teknolojisidir. Peki nedir bu adaptif far teknolojisi? Nasıl çalışır? Gelin kısa ve öz bir biçimde inceleyelim.

Adaptif far teknolojisi, geceleri veya düşük ışık koşullarında virajlarda ve tepelerde görünürlüğü artırarak daha güvenli sürüş sağlamak için tasarlanmış etkin bir güvenlik özelliğidir. Bu teknolojinin ürünü olan farlar ile geleneksel farları karşılaştırırsak adaptif farların, sürüş ortamını daha iyi aydınlatarak gece veya düşük ışık koşullarında daha iyi ve daha fazla görmemizi sağladığı görülür.

Bol virajlı bir yoldasınız ve geleneksel farlara sahipseniz eğer dümdüz aydınlatma sağladıklarını göreceksiniz. Viraja girince de yol içi yerine daha çok yolun yan tarafını aydınlatırlar. Ancak diğer taraftan, adaptif farlar viraj içerisinde yönünü ayarlayarak gerçek yolunuzu aydınlatabilmektedirler.

adaptif_far_1

Bir de buna tepelerden geçerken yaşanan bir örnek verelim. Standart farlara sahip bir araç ile bir tepeden geçerken farlar kısa süreliğine yola değil de havaya doğru bakar. İşte bu da sürücülerin önündeki yolu görmesini ve yaklaşan sürücüleri fark etmesini zorlaştırır. Ancak eğer adaptif farlarınız varsa bunun aksine farlarınız, aracın konumuna göre ışık hüzmesini yukarı veya aşağı doğru yönlendiren otomatik bir sistem kullanırlar. Bu durumları yaşayanlar örneği daha iyi anlayacaklar.

“Otomobil kavramının nirvanası Formula 1”

Standart farlar ile viraj içerisindeki bir hayvanı fark etmeme ihtimaliniz oldukça fazla iken adaptif farlar ile bu hayvanı fark etmeniz daha kolay ve olasıdır. Bu da sizi olası bir kazadan kurtaracaktır. Standart farlar viraj içerisinde karşıdan gelen sürücüleri de zor durumda bırakabilmektedir. Adaptif farlar sadece önünüzü aydınlatacağından bu durumun önlenmesini sağlar. Adaptif farlar bazen aktif farlar veya adaptif ön aydınlatma sistemleri olarak da adlandırılır.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenmek İsteyeceğiniz Gizli Klavye Kısayolları!

Adaptif far nasıl çalışır?

Bu farlar bir elektronik kontrol ünitesi tarafından kontrol edilen çeşitli bileşenlerden oluşurlar. Bunlar kısaca tekerlek hızlarını kontrol eden sensörler, aracın viraj döndüğünü anlayan sapma sensörleri, direksiyon açısını izleyen sensörler ve her fara bağlı küçük motorlar diyebiliriz.

Bu farlar, aracınızın gidiş yönüne göre direksiyon açınızı algılayabilen elektronik sensörleri kullanır. Sensörlerden gelen veriler, ECU tarafından yorumlanır. Bu veriler, aracın hızını, virajın açısını ve uzunluğunu veren değerlerdir. Daha sonra ECU, farlara bağlı olan motorlara kaç derece ve ne tarafa döneceği bilgisini gönderir.

adaptif_far_2

Çoğu adaptif far her bir yana 15 derece dönebilirken yeni sistemlerde bu açı daha fazladır. Ayrıca çoğu adaptif far sisteminde kendinden seviyelendirme sistemi de bulunmaktadır. Bu sistem farların yükseklik ayarını otomatik olarak yapmaktadır. Bu sistemi kullanan sistemlerde bir de seviye ölçüm sensörü bulunmaktadır. Bu şekilde ufak tepelerden veya çukurlardan geçerken farların doğru seviyede ayarlanması sağlanır.

“ABS nedir?”

Adaptif farlardan bu kadar bahsetmişken uzun far asistanına da değinmeden olmaz. Bu far sistemlerinden bazılarında uzun far asistanı da bulunur. Bu sistemde varsayılan far olarak uzun farlar ayarlıdır. Aracın önündeki kameralar ile yaklaşan araç belirlenir ve sürücü müdahalesi olmasına gerek kalmadan araç kısalara geçer. Normalde kısaya geçmeyi unutursanız farlarınızın ışıkları karşıdan gelen sürücünün gözünü alacaktır. Eğer uzuna geçmezseniz de sizin görüşünüz kısıtlanacağından bu da sizin sürüş güvenliğinizi etkiler. Yani tüm bunları önlemek ve güvenliği artırmak için adaptif far sistemleri oldukça önemlidir. Herkese güvenli ve keyifli sürüşler dileriz.

https://mycardoeswhat.org/safety-features/adaptive-headlights/
https://auto.howstuffworks.com/adaptive-headlight.htm
http://brainonboard.ca/safety_features/driver_assistance_technology_adaptive_headlights.php
https://www.motoring.com.au/what-are-adaptive-headlights-109197/
https://www.bilgiustam.com/adaptif-far-sistemi-nedir-nasil-calisir/

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.