Kapat
8d
Bilim 0

8D Methodolojisi Nedir?

Belki de ilk kez duyduğunuz bir kelime olan 8D nedir?

Ford tarafından bulunduğu düşünülsede 8D, Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı tarafından 1974 yılında standart olarak ortaya çıkmıştır.Bu standarda ‘’MIL-STD 1520 Uygun Olmayan Malzeme için Düzeltici İşlem ve İmha Sistemi’’ adı verilmiştir. Standart resmi olarak 1995 yılında resmi olarak kaldırılmış ancak 8D methodolojisi Ford tarafından otomotiv sektörüne yaygınlaştırılmıştır.

Ford Motor Company’de geliştirilen 8D, 1987’de ilk olarak ‘’Takım Odaklı Problem Çözme’’ olarak tanıtılmıştır. Hem üretim organizasyonundan hem de tasarım mühendislerinden oluşan birçok departman bir araya gelerek problemlere takım olarak çözüm üretmek istemişlerdir.

8D problem çözme yöntemi Dr. Deming Planla-Yap-Kontrol Et-Harekete Geç (PDCA/Plan-Do-Check-Act) ve Kepner Trego PSDM sürecinden ortaya çıkarılmıştır. Bu yöntemlerin ortak noktası probleme çözüm aramaktan önce kök sebebin araştırılmasının önemli olmasıdır.

[sp_ad]

Ford’un 8D yöntemi, sürekli tekrarlayan kronik sorunları çözmede en etkili yöntemlerdendir. Bu yöntem, bir kalite sistemi oluşturmak ya da herhangi bir kalite sisteminin yerıne geçmek için tasarlanmıştı. Gerçek fayda, yönetim kararlarının sorunun nasıl oluşmasına izin verdiğini değiştirmek  ile olur.

8 Adım;

1D: Takım Oluşumu

2D: Problemin Tanımı

3D: Geçici Önleme Faaliyetleri

4D: Kök Nedeni Tanımlama

5D: Kalıcı Düzeltici Faaliyetlerin Geliştirilmesi

6D: Kalıcı Düzeltici Faaliyetlerin Uygulanması

7D: Yinelemeleri Önleme

8D: Takımın Tebrik Edilmesi

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.