Kapat
3d yazıcılar cam
Teknoloji 0

3D Yazıcılar Cam Basacak!

3D yazıcılar cam basmaya hazırlanıyor!

3D yazıcılar hayatımızda oldukça kalıcı ve sağlam bir yer edindikten sonra kendilerini hızla geliştirmeye devam ediyorlar.3D yazıcılar ile artık cam basılabilecek.Binlerce derece sıcaklığa sahip cam üflemek yerine polimerler kullanılacak.

“Dünyanın en büyük 3D yazıcısı”

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü‘ndeki araştırmacılar, 3D baskı tekniğini daha da öteye taşıyarak cam ile baskı yapmayı başardı. Malzemeyi sıvı hale getirip, katman katman çıktı almak her ne kadar kolay gibi görünse de camı eritmek için gereken binlerce derece sıcaklık, yazıcıların da eriyeceği anlamına geliyor.

3d yazıcılar

Cam tozlarına polimer eklemek

Geliştirilen bu yeni yöntemde, baskı oda sıcaklığında yapılabiliyor. Nano toz halindeki cama, yüksek dereceli polimer eklemesi yapılıyor. Sinterlenen cam parçacıkları, erime noktasından çok daha düşük bir sıcaklıkta baskıya hazır hale geliyor. Geliştiriciler, yeni bir 3D yazıcı keşfetmeye gerek kalmadan polimer yapı sayesinde 3D baskı cam üretebildiğini belirtiyor.

“3D yazıcı ile lastik üretildi”

Polimerlerin hidrofobik eğilimde olması ve cam parçacıklarının hidrofolik özellik göstermesi şeffaf cam üretiminde yaşanan en büyük zorluklardan biri olmuş. Araştırmacılar, daha hidrofobik cam kullanmayı seçerek bu zorluğun üstesinden gelmiş.

“Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın”

Polimer ekleme yöntemi sayesinde kurşun geçirmez camlar bile 3D yazıcı ile üretilebiliyor.İleride hayatımıza girebilecek olan bu yeni yöntem gerçekten heyecan verici.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.