Kapat
3d yazıcı
Bilim 0

3D Yazıcı Nedir?

3D yazıcı teknolojisi, artık televizyonlarda internette hatta sokakta yürürken bile ismini duymaya başladığımız aslında sandığımız kadar da yeni olmayan fakat çok hızlı gelişen bir teknoloji.

Haberlerde artık sıkça görüyoruz 3D yazıcı ile kulak üretimi yapanlar, işi endüstriyelleştirip bina yapanlar ve hatta ne yapsam derken birden aklına gelmişçesine pasta, kek, çikolata yapan insanları.E peki nedir bu 3D yazıcı teknolojisi?

“3Ds Max nedir?”

En bilinen adıyla katmanlı üretim (additive manufacturing) olarak geçmektedir.Bilgisayarda çeşitli programlar vasıtası ile tasarladığınız herhangi bir objeyi klasik üretim yöntemlerinden bağımsız olarak prototiplemenize olanak sağlayan araçlardır.Bu gerçeğe dönüştürme işlemi katman katman eklemeli olarak yapılır.

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi çok yeni bir teknoloji değildir 3d yazıcı teknolojisi.Şöyle ki 1984 yılından itibaren bu çalışmalar başlamış ve hız kazanarak şu andaki verimliliğine ulaşmıştır ve daha da ilerlemeye devam edecektir.

Şimdi tarihlerle fazla boğulmadan 3 boyutlu yazıcı metodlarına hızlıca göz atalım;

-stereolithography:Yüksek çözünürlüklü parçaları hızlı bir biçimde üretebilir.Renk seçenekleri bulunmamakta ve ısıtlı bir üretim alanı bulunmaktadır.

-Fused Deposition Modelling(FDM):ABS, PLA, Polycarbonate ve elastomer malzemeleri yüksek ısıda eritip katman katman ekleyerek üretme tekniğidir.Bireysel kullanım ve ev tipi kullanım için en çok tercih edilen tiptir ve oluşan yapının mekanik özellikleri kuvvetlidir.

-Selective Laser Printing(SLS):Bu çalışma sisteminde ışığa duyarlı olan toz CO2 lazer ile katman katman sinterlenerek mukavemeti yüksek fakat yüzey olarak pürüzlü parçalar üretilir.

-3 Dimensional Printing(3DP):Toz malzemenin ink-jet teknolojisi ile üst üste yapıştırılması ile hızlı ve ucuz parçalar üretilir.Sertlik, yüzey kalitesi ve doğruluğu düşüktür fakat hızlı ve ucuz üretim yapılır.

-Polyjet:Ink-jet teknolojisine benzer fakat UV ışınları kullanır.Yüksek hızda yüksek kaliteli ürünler sunarlar.Aynı zamanda farklı malzeme seçenekleri de bulunmaktadır.

“Kısırlığı 3D yazıcılar çözecek.”

Peki bu kadar çeşitliliği var 3D yazıcı teknolojisinin ama bununla neler yapabiliriz?

İşte bu noktada 3D olarak bilgisayarda çizdiğiniz kabaca tabir ile herseyi STL kodlarına dönüştürerek üretebilirsiniz.Tabiki bu noktada ihtiyacınıza göre bir 3D yazıcı edinmeniz gerekmektedir.

Edindiğiniz yazıcının türüne göre evde babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi dedirtecek pastalardan drone parçalarına ve organlara kadar geniş bir yelpazeye sahipsiniz.Tabiki her birisi için bilgi birimi şart.

Peki fiyatlar?

Fiyatlara gelecek olursak önceden de bahsettiğimiz gibi amacına yönelik olarak 100$ dan binlerce dolara kadar fiyatlarla karşılaşmanız olası.

Daha önce hiç tasarım yapmadım ama nasıl yaparım?” diyorsanız eğer ;

  • İnternet sitelerinin ücretsiz tasarım kütüphanelerini kullanarak hazır tasarımları üretebilirsiniz yada,
  • Ben kendi tasarımımı yaparım diyorsanız SketchUp, Catia, SpaceClaim, AutoCAD 3D, SolidWorks gibi 3d modelleme programları kullanabilirsiniz.

3 boyutlu yazıcılar ile hayallerinizdeki bibloyu yazdırabilir, kırılmış drone unuzun pervanesini yeniden üretebilir, çikolatalara sekiller verebilir, betondan binalar üretebilir hatta uzaya gönderdiğiniz uzay aracının kırık parçasını oturduğunuz yerden üretebilir ve yerine monte edebilirsiniz.Hersey hayal gücünüz ile sınırlı.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.