«
  1. Ana sayfa
  2. Bilim
  3. 3D Yazıcı ile Uçak Gövdesi Basmak!

3D Yazıcı ile Uçak Gövdesi Basmak!

3d_yazcı_1

3D yazıcı ile uçak gövdesi basıldı!

3D yazıcı sistemleri her geçen gün hayatımızda daha geniş yer ediniyorlar.Gerek özel kullanım gerek sanayi kullanımı için olsun birçok alanda kendilerini gösteren 3D yazıcılar bu geniş yelpazesine havacılık sektörünü de ekledi.

“3D yazıcı nedir?”

Stelia Aerospace tarafından yapılan bu çalışma ile uçak gövdeleri 3D yazıcılar vasıtası ile üretilebilir ve bu da daha az maliyet ile üretim yapılmasını sağlayabilir.

3D yazıcı ile basılan alüminyum gövde

3d_yazıcı

Günümüzde uçaklarda kullanılan yegane parçalar alüminyum alaşımlarından oluşmakta.Bu parçaların alüminyumdan olması hafiflik sağlarken daha güçlü olmaları için ise ağ iskelet ile güçlendirilmeleri gerekiyor.Bu da ek maliyet ve işçiliğe neden oluyor.

“Dünyanın en büyük 3D yazıcısı”

Fransa merkezli bir şirket olan Stelia Aerospace ortaklığı ile yürütülen bir çalışmada uçak gövdesinin 3D yazıcı tekniğiyle üretilmesi planlandı.Plastik yerine elektrik arkıyla yönlendirilen alüminyum tel kullanılarak 1 metrekarelik bir gövde tasarımı yapıldı. Herhangi bir vida, ek bağlantı noktası vb. bileşenler içermeyen yapı daha hafif olmasının yanında daha ucuza mal oldu.

3D yazıcılar ile yapılan büyük ölçekli katkı üretim, daha az malzeme kullanımının yanında ayrıca daha çevre dostu bir etkisi olduğu görüldü. Ayrıca ağırlığın ön planda ve önemli olduğu hava araçları için gövde, motor, pervane gibi bileşenlerin daha hafif olmasını sağlayabiliyor.

Bu konudaki görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *