Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
3d yazıcı ile gökdelen 1
Haberler 627 0

3D Yazıcı İle Gökdelen Yapmak Mümkün Mü?

3D yazıcı ile gökdelen inşa ettiğinizi düşünün!

Cazza Technologies isimli bir inşaat firması Dubai’de üç boyutlu yazıcıyla bir gökdelen inşa edeceklerini açıkladı.Bu gelişme dünyada bir ilk olabilir. Benzer inşaatlar daha fazla yapıldıkça, bu teknolojinin hem ucuzlayacağı hem de daha hızlı benimseneceği düşünülüyor. Cazza firmasının Genel Müdürü Chris Kelsey başlarda 3D yazıcı teknolojisini daha çok evlerde ve yüksek olmayan binalarda uygulamayı düşündüklerini söylüyor.

“Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayınız.”

Kelsey, projeyi geliştirenler kendilerine 3D yazıcı teknolojisi ile gökdelen inşa edip edemeyeceklerini sorduğunda ise bu teknolojiyi yüksek binalara nasıl uygulayabileceklerini araştırmaya başladıklarını belirtiyor. Firmanın büyük, robotik üç boyutlu yazıcıları hali hazırda mimari açıdan bir hayli karmaşık binaları daha önceden asla tahmin edilemeyecek bir hızla inşa etmeye imkan tanıyor. 

3d yazıcı ile gökdelen

Yüksek binaların tüm yapısal bileşenleri bu sistem kullanılarak üç boyutlu olarak basılabiliyor. Gökdelen projesinde ise sistem mevcut vinçlerle birleştirileceğinden özel vinçler kurmaya gerek kalmayacak. Gökdelenin üç boyutlu olarak basılamayacak yapı elemanlarının ise geleneksel inşaat yöntemleri kullanılarak tamamlanması planlanıyor. Firma henüz gökdelenin yüksekliğine ve projenin ne zaman başlayacağına dair bir açıklama yapmadı. Cazza 3D yazıcı kullanarak gökdelen inşa edecek ilk firma olsa da bu teknolojiyi kullanarak daha küçük projeler tamamlayan başka firmalar var.

About Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.