Kapat
Bilim 0

1975 Yılında NASA Uzayın Geleceğini Nasıl Hayal Ediyordu?

1975 yılında NASA gelecekte uzayın nasıl bir yer olacağını hayal eden çizimler yapmış.

Bir mimar olan Rick Guidice 1975 yılında NASA’dan bir ekiple 10 hafta gibi bir zaman geçirdi. Bu sürede de uzay kolonilerinin nasıl görüneceğine dair çizimler ortaya çıkardı.

Uzayda yaşamak ve orada kolonilere sahip olmak. Şuan düşününce bile oldukça havalı ve uzak görünüyor. Ancak NASA bu kolonilerde yaşama hayallerini 40 yıl önce kurmuş ve üstüne üstlük bir sanatçı ile de çalışarak bu fikirlerini görsel bir hale getirmiş.

[sp-related style=”dark” id=”4274″]

Rick Guidice, NASA’dan bir ekiple 10 hafta geçirdi ve çeşitli çizimler ortaya çıkardı. Guidice’in oluşturduğu vizyon, yüksek teknolojili uzay manzaralarından, pastoral kır manzaralarına kadar birçok şey barındırıyor.

nasa_1

Çizimlere bakılınca o zamanın iyimser beklentileri oldukça iyi yansıtılmış. 1957’de başlayan ABD-SSCB uzay yarışının yaklaşık 20 yıl sonra Apollo-Soyuz ortak uzay uçuşu ile birlikte sona ermesi, ABD Başkanı Richard Nixon’ın istifası ve Vietnam savaşının sona ermesi ile birlikte insanların keşiflerin hız kazanacağına dair inanç bu çizimlere de yansımış.

Sovyetler Birliği’nin uzaya hayvan ve hatta insan göndermesi daha sonra da herkesin inanmadığı NASA’nın Ay’a ayak basması gibi olaylar halk için uzaya çıkmanın o kadar zor olmadığı daha doğrusu uzayda yaşamaya başlamanın uzun bir zaman almayacağı algısı oluşturmuştu.

nasa_2

Şuan bile düşününce bu görsellerdeki bir ortama sahip olmak yada bu seviyede bir uzay teknolojisine sahip olmak uzak görünüyor olsa da son zamanlardaki uzay ile ilgili gelişmeler ümit verir nitelikte.

Evet yörüngede ISS dönmekte olmasına rağmen henüz bir koloni kurmaya uzağız gibi. Soğuk savaş zamanındaki uzay gelişmelerinden 50 yıl sonra günümüzde yeni bir sıçrama yaşanmasının da ihtimali bulunuyor.

[sp-related style=”dark” id=”3800″]

ABD ve Avrupa’nın yanında Çin, Hindistan ve Japonya gibi ülkeler de uzay çalışmalarına hız verdiler. SpaceX ve Virgin Galactic gibi özel şirketler de uzay macerasına yeni heyecanlar katacak bir yoldalar.

1975 yılında Rick Guidice tarafından yapılan çizimlerdeki seviyeye ulaşır mıyız yada ne zaman ulaşırız bilinmez ancak insanların uzayda yaşama hayalleri her zaman olacak ve bunu başarmak için çalışacaklar.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”3570″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.